شیرینگ پک از کلمه انگلیسی شیرینک به معنای جمع شدن گرفته شده است . در این دستگاه سلفون و فیلم شیرینگ را با حرارت دادن جمع و بسته می‌کنند. به همین دلیل به این نوع عمل بسته بندی شیرینگ می‌گویند.

انواع دستگاه  شیرینگ

دستگاه شیرینگ به چند دسته مختلف با کارایی متفاوت تقسیم می شوند

دستگاه شیرینگ دستی

در آن تمامی پروسه بصورت دستی انجام می گیرد. محصول را روی دستگاه می‌گذارید ، فیلم را دور آن می پیچید ، فیلم را برش می دهید ، محفظه شیرینگ را می بندید و بسته بندی شیرینگ شده را برمی دارید.

دستگاه شیرینگ نیمه اتوماتیک

در این دستگاه ها قسمتی از کار به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و قسمتی هم دستی:

  1. دستی: تغذیه دستگاه و جمع کردن خروجی آن
  2. اتومات: بقیه پروسه بسته بندی به دستگاه

دستگاه شرینگ اتوماتیک

این مدل ها به سایر دستگاه های خط تولید متصل می‌شوند و کل پروسه بصورت اتوماتیک هندل می‌شود.

دستگاه شیرینگ تونلی

دستگاه های شیرینگ در دو دسته شیرینگ پک تونلی و شیرینگ پک کابینی طراحی می شوند. که شیرینگ پک تونلی اندازه بسیار بزرگی دارد. در این نوع مدل دستگاه محصول به داخل کوره یا تونلی حرارت وارد می شود که بعد از آن نایلون به دور محصول پیچیده می شود و سپس با حرارت دادن نایلون روی محصول ، نایلون جمع شده و کاملا به محصول میچسبد و دقیقا به شکل محصول در می آید و کاملا محصول را احاطه می کند. در این نوع دستگاه میزان حرارت وارد شده به نایلون توسط کنترل و هدایتگر های دستگاه کنترل می شود تا به محصول آسیب وارد نشود.

دستگاه های شیرینگ تونلی قوی ترین مدل بسته بندی را از بین موارد معرفی شده انجام می دهند. این دستگاه ها از نظر حجم و از نظر تعداد قدرت بسیار بالایی در اختیار شما قرار می دهد.

انواع شرینگ پک تونلی

  1. شیرینگ پک تونلی گاز سوز
  2. شیرینگ پک تونلی برقی
  3. شیرینگ پک تونلی دوگانه سوز (برقی و گازی)
  4. شیرینگ پک تونلی فول اتوماتیک
  5. شیرینگ پک تونلی نیمه اتوماتیک

دستگاه شیرینگ پک تونلی اتوماتیک

شیرینگ پک تونلی اتومات به صورت اتوماتیک بسته بندی را انجام داده و با سرعت بالا شیرینگ را انجام می دهند.

معمولا محصولات توسط نوار نقاله به داخل تونل شیرینگ وارد می شود و تمام عملیات به صورت اتومات انجام می شود و فرقی بین سوخت این دستگاه ها وجود ندارد. تمامی مراحل انجام شده به شکل اتوماتیک و بدون دخالت دست و اپراتور انجام می شود.

دستگاه شیرینگ پک تونلی نیمه اتوماتیک

نحوه کار دستگاه شیرینگ نیمه اتوماتیک هم همانند مدل اتوماتیک است ولی تفاوت اصلی در نحوه کار دستگاه است. در این مدل دستگاه از نیروی انسانی و اپراتور ها برای انجام مراحل مختلف استفاده می شود. معمولا پدال هایی بر روی دستگاه قرار گرفته اند که اپراتورها با استفاده از آن ها مراحل مختلف بسته بندی را مدیریت می کنند و با استفاده از این پدال ها انتقال محصولات را انجام می دهند.

دستگاه شیرینگ پک تونلی برقی

دستگاه برقی معمولا مدل اتوماتیک است و می تواند با استفاده از المنت های تعبیه شده در دستگاه گرمای مورد نیاز برای چسباندن نایلون به محصولات بسته بندی شده را تامین کند. نحوه کار دستگاه شیرینگ تونلی برقی بسیار راحت است و معمولا پس از تنظیم دقیق دستگاه دیگر نیازی به حضور اپراتور برای بررسی کار دستگاه نیست و دستگاه می تواند به صورت اتوماتیک به کار ادامه دهد و در صورت بروز مشکل نیز سریعا کار را متوقف کند و اطلاعات مشکل به وجود آمده را برای قسمت های کنترل ارسال کند.

دستگاه شیرینگ پک تونلی دوگانه سوز

با توجه به اینکه دستگاه بسته بندی شیرینگ پک به عنوان قسمت آخر کار تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توان بدون آن ها کار تولید را کامل کرد، معمولا از دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز استفاده می شود تا در صورت بروز مشکل در خط تولید، بتوان با استفاده از سوخت جایگزین عملیات تولید را ادامه داد. معمولا مدل های پیشرفته دستگاه شیرینگ تونلی از قابلیت دوگانه سوز و همچنین عملکرد اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در کنار یکدیگر بهره می برد تا بدین ترتیب مشکلی در تولید شرکت به وجود نیاید و به صورت دائمی تولید و بسته بندی ادامه داشته باشد.

بسته بندی با نایلون شیرینک یک فرایند آسان است که به دو عنصر اساسی نیاز دارد که یکی از آن ها نایلون های شیرینک و دیگری حرارت است. فقط با این نوع نایلون ها و منبع گرمایشی، می توان از رطوبت و همچنین بسیاری از مشکلاتی که در ارسال مرسوله ها اتفاق می افتد در امان ماند. با توجه به انعطاف پذیری، دوام و سایر مزیت های ارزشمند استفاده از نایلون های شیرینک، بسیاری از شرکت ها از این گزینه برای بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند.